В сучасному світі, що швидко рухається, легко забути дати дитині можливість бути самостійною. Ми виділяємо багато часу на прогулянку або гру малюка, але забуваємо виділити час на те, щоб дозволити йому самостійно взутися, умитися, помити собі фрукти чи налити склянку води. Впроваджуючи принципи Монтессорі в процес навчання дитини, ви можете закласти міцну основу для її зростання та незалежності. В інтернет-магазині дитячих розвиваючих іграшок “Качкодзьоб” ми віримо в силу іграшок, натхненних Монтессорі, для покращення розвитку дітей. В цій статті ми розглянемо основи методу Монтессорі, його історію, а також іграшки, які допоможуть вам запровадити метод, або його елементи у себе вдома.

Історія Марії Монтессорі та успіху її методики

Метод Монтессорі це педагогічна система, що була розроблена італійською лікаркою і педагогинею на ім'я Марія Монтессорі. Вона розробила унікальний освітній підхід, який згодом отримав всесвітнє визнання. Успіх Марії Монтессорі став результатом її прагнення створити сприятливе та стимулювальне середовище, яке дозволяє дітям навчатися у своєму власному темпі.

Філософія та принципи Монтессорі

Метод Монтессорі спрямований на виховання:

 • незалежності;
 • самостійного навчання;
 • поваги до кожної дитини.

Дотримуючись цих принципів, ми можемо виховувати природну допитливість дитини та заохочувати її унікальні здібності до процвітання.

Елементи системи Монтессорі

Хоча система Монтессорі пропонує цілісний підхід до виховання, більшість батьків та шкіл які запроваджують її, обирають серед її елементів найбільш відповідні для себе, інколи доповнюючи їх елементами інших педагогічних методів та філософій.

Підготовлене середовище: середовище Монтессорі, будь то клас чи дитяча кімната у вас вдома, має бути ретельно розроблено для підтримки самостійного дослідження та навчання. Це меблі дитячого розміру, доступні матеріали та організовані простори, які сприяють порядку, простоті та красі, а також інструменти, які дозоляють дитині практикувати максимальну самостійність.

Практичне навчання: Монтессорі наголошує на практичному досвіді, дозволяючи дітям працювати з матеріалами та вчитися шляхом дослідження та маніпулювання. Цей підхід сприяє глибшому розумінню та розвитку навичок.

Самостійне навчання: метод Монтессорі заохочує дітей слідувати своїй природній цікавості та інтересам. Вони мають свободу вибирати види діяльності та працювати у власному темпі, що сприяє розвитку внутрішньої мотивації, незалежності та любові до навчання. Участь батьків в іграх та навчанні майже не передбачена, їх робота вбачається у створенні відповідного середовища для самостійної реалізації дитини, а також наданні допомоги, коли необхідно.

Різновікові класи: Монтессорі-класи зазвичай складаються з різновікових груп, що дозволяє молодшим дітям вчитися у старших, а старшим дітям – зміцнювати свої знання, навчаючи молодших. Ця динаміка сприяє співпраці, емпатії та почуттю згуртованості.

Жодних фантазій чи удаваних ігор: Монтессорі-освіта зосереджена на розвитку навичок і розуміння реального світу. У той час як уявна гра має свої переваги, підхід Монтессорі надає перевагу практичним життєвим навичкам. Тож, наприклад, замість гри з дитячою кухонькою, малюк має використовувати справжню кухню на своєму рівні можливостей. Для формування розуміння реальності надається перевага реалістичним ілюстраціям або фотографіям в книгах, знеохочуються фантазійні елементи, такі як казки або мультфільми, особливо на ранніх етапах розвитку.

Знеохочення вивчення букв та цифр до школи: Монтессорі заохочує цілісний підхід до освіти, наголошуючи на розвитку базових навичок за допомогою практичних занять, а не раннього формального навчання читання, письму та математиці. До того ж вважається, що навчання рахунку та грамотності не лежить у сфері інтересів малої дитини, тож вірогідність того, що малюк сам обере пов’язані з цією сферою заняття досить мала.

Плюси та мінуси системи Монтессорі

Переваги системи Монтессорі На що варто звернути увагу
Навчання за ініціативою дитини Обмежений фокус на традиційних навчальних предметах у перші роки
Акцент на незалежності Обмежена участь батьків в іграх та навчанні
Різновікові групи Перехід до традиційної освіти може викликати труднощі
Акцент на практичному навчанні Вимагає спеціальної підготовки середовища
Виховує самодисципліну та відповідальність Виховує самодисципліну та відповідальність
Сприяє творчості та уяві Може не підходити деяким стилям навчання чи індивідуальним потребам
Виховує любов до навчання Потрібна спеціальна підготовка Монтессорі-вихователів
Зосередження на цілісному розвитку Зосередження на цілісному розвитку
Виховує повагу до себе, інших та навколишнього середовища Філософія може не відповідати цінностям усіх сімей

Іграшки, що підходять для методу Монтессорі

 • Кубики, будівельні блоки та конструктори з дерева;
 • Складані пірамідки та стаканчики;
 • Сенсорні матеріали (наприклад, ігрове тісто, кінетичний пісок);
 • Дерев’яні сортери та універсальні сортувальні іграшки;
 • Пазли: дерев’яні або традиційні, а також рамки-вкладиші;
 • Практичні життєві іграшки (наприклад, дитячі віники, кухонне начиння);
 • Художні матеріали наприклад, кольорові олівці, фарби, глина;
 • Математичні іграшки, натхненні Монтессорі такі як лічильні палички, лічильні намистини;
 • Набори для дослідження природи;
 • Музичні інструменти на кшталт стукалок, ксилофонів, дитячої гітари чи барабанів.

...

Взявши на озброєння метод Монтессорі, ви даєте своїй дитині можливість вчитися та рости у сприятливому середовищі. У нашому інтернет-магазині ми пропонуємо широкий асортимент іграшок, натхненних Монтессорі, які сприяють розвитку незалежності, творчості та когнітивних навичок. Ознайомтеся з нашою колекцією та вирушайте у подорож навчання та відкриттів разом зі своєю дитиною.